2012. május 25.

Családi ház terv

Kétszintes családi házuk berendezésével egy öttagú család bízott meg. A férj 40, a feleség 36 éves, három gyermekük van, két 13 éves ikerlány és egy 6 hónapos kisfiú. A feleség jelenleg otthon van, a férj a belvárosban dolgozik. Egyikük sem végez otthoni munkát. Szívesen töltenek időt otthon a gyerekekkel, valamint fogadnak vendégeket. Emiatt elsődleges szempontként jelent meg a sok ülőfelület biztosítása, különleges társasági helyek kialakítása. Nagyon szeretnek olvasni, a férj régi vágya, hogy évek alatt összegyűjtött könyvgyűjteményét egy helyen helyezhesse el. A család a természetes anyagokat kedveli. Meleg, barátságos otthonra vágynak, érdekes, egyedi megoldásokkal.


Eredeti földszinti alaprajz

Eredeti emeleti alaprajz

Az alsó szint 80 m2 lakóterületű, garázzsal és teraszokkal együtt mintegy 160 m2. A felső szint szintén 80 m2, teraszokkal körülbelül 90 m2, így a ház összterülete 250 m2.
Svéd keményfa padlóburkolat található a lakás legnagyobb részén. Kivételt képeznek a kültéri helyiségek, ahol fagyálló kerámialapokkal burkoltunk, a garázsba öntött műgyanta, a lányok fürdőszobájába pedig kerámiaburkolat került. A lépcsőt is faburkolat fedi. A házban padlófűtés üzemel. Falburkolatként diszperziós festéket, valamint dekorációs céllal tapétát használtunk.
Szükség volt bizonyos átalakításokra, még mielőtt a ház berendezése elkezdődött volna. A legpraktikusabb elrendezés kialakítása érdekében, néhány fal áthelyezésre került. A földszinten található vizesblokk egybevonásával nagyobb és kényelmesebb háztartási helyiség keletkezett. A wc pótlására a garázsban kialakított új bejáratnál került sor, a család ugyanis egy autót használ, így lehetőség nyílt egy felesleges tér jobb kihasználására. Itt kerülhetnek elhelyezésre a kerékpárok is. A feleslegessé vált dolgozó szobával egészült ki a nappali, itt kaptak helyet a könyvek, illetve a bár rész, melynek pult eleme jelképesen elválasztja a két eltérő közösségi helyet. Az egyik lány szobájának ajtaja is áthelyezésre került, a helyiség kedvezőbb helykihasználásának érdekében. Hasonló okból került kiegyenesítésre a babaszoba fala is. A baba közvetlenül a szülői háló mellett kapott helyet. A lányok külön, ám egymáshoz közel fekvő szobára vágytak, külön fürdőszobával. A lányfürdő elég kicsinek bizonyult, így a mögötte lévő – még így is méretes – szülői fürdő rovására bővülhetett ki egy zuhanyzóval. Végül, egybenyitottuk a hálószobát a gardrób helyiséggel, így egy nagyobb tér ellensúlyozza a gardróbból a fürdőszobához csatolt részt.
A falakon kívül néhány nyílászáró is módosításra szorult. Az étkező ablakainak parapet magasságát, a konyhával szinkronizálva, 90 cm-re emeltük. Így helyet kaphatott itt egy kis tálaló szekrény és az ablakok alatt egy-egy pad. A lányok, az étkező, valamint a nappaliból a teraszra nyíló tolóajtókat nyílóra cseréltük, a család kívánságára.

A lány fürdő természetes fény hiányát a szülői fürdőből érkező fénnyel pótoltuk, néhány sor üvegtégla beépítésével. A wc részleges szeparáltságát itt is parapetfal biztosítja.
Mindhárom gyerek szobájába sor került kis falszakaszok behúzására, a kisbabánál ez magát az alvóhelyet jelöli ki, a nagyobb lányoknál viszont kuckós ülőrészként funkcionál.
Az általános világítás mellett mindenhol elhelyezésre kerültek helyi, hangulati világítóelemek, akár álló- és asztali lámpák, akár beépített világításként.  A lépcsőnél fokonként helyeztünk el világítást, a falikarok mellett. A garázs felőli bejáratnál mozgásérzékelő biztosítja a lámpák működését. A konyhában beépített pultmegvilágítás található, ugyanígy a bárnál, a padoknál, valamint némely bútoroknál van beépített, illetve pusztán derengő hangulati fényt biztosító világítás.

Áttervezett földszint alaprajz

Áttervezett emeleti alaprajz

A lakás bútorainak jelentős része egyedi készítésű, fából készült, minőségi, antikolt darabok. Ez lehetővé tette olyan érdekes megoldások megvalósítását, mint az épített bárpult, a lakás több pontjára beépített padok, kuckók, a nappali ülőrészének hangulatos kialakítása. Ez tovább egységesítette az egyébként is kevéssé elszeparált alsó szintet. Ezt hivatottak szolgálni az egységes falfelületek, padlóburkolat és a nem egyedi berendezésben visszaköszönő formák, színek is. A nappali ülőgarnitúra mögé elhelyezett virágláda ráerősít az egyéb természetes anyagok hatására.


Nappali falnézete

Nappali falnézete a bárpulttal

Nappali könyvespolcainak falnézete a bárpulttal

Nappali falnézete II.


Nappali látványrajza

A konyhához nem kapcsolódik kamra, ezért a tárolás megoldására kamraszekrényt kellett beépíteni, valamint a szokásosnál nagyobb hűtőszekrényt.
Étkező-nappali falnézete



Étkező falnézete



Étkező falnézete lépcsővel 



A szülői alvóteret a gardrób résztől jelképesen elválasztani hivatott az épített parapetfal, melynek szekrény felőli oldala tükör, ágy felőli oldala pedig látványos álkandallóként funkcionál. Az elhelyezett gyertyák hangulatos fényét tovább erősíti az arany mozaikcsempe, melyről visszaverődő fény megduplázza a hatást. A párkány fölötti részen kedvenc családi fotók kaphatnak helyet.
Szülői hálószoba falnézete

Szülői hálószoba falnézete álkandallóval


A szülői fürdő kialakításánál fontos szempont volt a használók azon kívánsága, hogy meleg, szinte szobaszerű legyen, ezért ide is svédpadló burkolat került, megfelelő felületkezeléssel, egyedi fa bútorok, diszperziós festék, illetve kanapé párnákkal, melyről beszélgetni lehet a fürdőkádban ülővel. Kerámiát csak a legszükségesebb helyeken használtunk, és sötétbarna mozaikcsempével próbáltuk gyengíteni hideg hatását. A kanapé és a kád (mely zuhanyként is használható) fölé aranymozaik csempével borított kis fülkék szolgálnak gyertyatartásra. A wc jelképes leválasztására parapetfallal került sor.
Szülői fürdőszoba falnézete
Szülői fürdőszoba falnézete II.